Jdi na obsah Jdi na menu
 

32.Zabezpečení domu před vodou a vytažení pokácených stromů a kmenů ze Šitbořského potoka

21. 12. 2011

Jednotka vyjela na příkaz KOPIS KVK s technikou CAS 24 Š 706 v počtu 1+ 6  do obce Salajna  k zabezpečení domu před vodou, která hrozila vylitím místního vodního toku z koryta vlivem sněhových srážek v dopoledních hodinách a  vytrvalého deště v odpoledních hodinách a tím k možnému zaplavením domu.

Průzkumem bylo zjištěno, že je koryto vodního toku zcela zaplněno a hrozí bezprostřední ohrožení zaplavení domu.

Z tohoto důvodu velitele jednotky rozhodl o vytvoření provizorní stěny z protipovodňových pytlů s pískem. Po informaci zaměstnanců obce Dolní Žandov, s žádostí o možnost vstupu do prostor, kde má uskladněný protipovodňové pytle a písek s násypkou. Po další domluvě se jednotka přesunula právě do těchto prostor v Dolním Žandově, kde provedla naplnění
60 ks dvoukomorových pytlů, které byli nakládány na vozidlo (MULTICAR) odce Dolní Žandov. Po jejich naplnění se jednotka i s vozidlem úřadu opět přesouvá do obce Salajna na postižené místo, kde provedla postavení provizorní stěny před domem do výšky cca 30cm a dlouhou cca 20m.

Po vytvoření stěny byla majitelka domu informována, že by při dalším možném zvedání hladiny toku informovala KOPIS KVK na tísňovou linku 112.  

Během zásahu nedošlo ke zranění ani škodám na technice.


Při návratu na základnu jsme byli požádáni o vytažení pokácených stromů a kmenů ze Šitbořského potoka, které tam nechala nezjištěná firma provádějící prořezávku na březích vodního toku, a tyto kmeny tvořily překážku v odtoku vody a hrozilo zaplavení rodinných domů v blízkosti potoka. Tato skutečnost nahlášena na KOPIS KVK.

Jednotka provedla pomocí dvou ocelových lan a motorové pily vytažení a rozřezání 21 ks kmenů Olší o průměru cca od 20 do 60 cm a délky cca od 5 do 20 m.

Přibližně kolem 20:00 se na místo dostavil polesný.

Při zásahu došlo k poškození:

Dvou páru zásahových rukavic, řetězu na motorovou pilu Husqvarna 365, jednoho páru zásahové obuvi a vlivem zaražených větví a nepřehlednosti terénu k proražení pravé venkovní pneumatiky na MPT.

Při zásahu ke zranění nedošlo.

 

Náhledy fotografií ze složky záplava a potok